Podczas gdy celebryci mogą mieć perłowe białe zęby, uśmiechy większości ludzi są odrobinę ciemniejsze.
Wielu z nas zapewne niejednokrotnie spojrzało w lustro i odczuło niezadowolenie z powodu koloru zębów. Na szczęście żółte zęby nie są oznaką poważnego problemu medycznego.
To nie znaczy, że nie jest to przygnębiające i nie wpływa na pewność siebie, gdy zdasz sobie sprawę, że nie masz najjaśniejszego lub najbielszego uśmiechu, zwłaszcza w dzisiejszym świecie.
Co powoduje żółknięcie zębów?
– Starzenie się – zaawansowany wiek jest naturalnym czynnikiem w procesie przebarwienia zębów. Wielokrotnie do tego stanu przyczyniają się również czynniki genetyczne i historia rodzinna. Gdy człowiek zaczyna się starzeć, ząb zaczyna odkładać więcej zębiny, zmniejszając w ten sposób miazgę, co z kolei zmniejsza przezierność zębów, dając bardziej żółty odcień.
– Rozrzedzanie emalii- gdy warstwa szkliwa zębów zaczyna się ścierać w wyniku żucia, żółta zębina zostaje odsłonięta, dlatego zęby wyglądają na żółtawe. Zębina to głęboko zabarwiony na żółto do brązowego materiał wewnątrz zębów pod szkliwem. Jest to główna przyczyna żółknięcia zębów. Zmiany koloru pojawiają się, gdy szkliwo zaczyna się zdrapywać i ujawnia się więcej zębiny.
– Wadliwa dieta- niektóre pokarmy bogate w garbniki, takie jak czerwone wino, mogą być potencjalnymi przyczynami żółtych zębów. Inne produkty przebarwiające zęby obejmują kawę, owoce i soki cytrusowe, napoje bezalkoholowe, herbaty, jagody, sosy na bazie pomidorów, curry, ocet balsamiczny i sos sojowy. Składniki w tych produktach mogą przenikać do szkliwa (najbardziej zewnętrzna powłoka zębów) i powodować przebarwienia.
– Palenie- Najbardziej widocznym skutkiem palenia jest przebarwienie zębów, często prowadzące do wstydu społecznego. Nałogowi palacze często skarżą się na brzydkie brązowawe/żółtawe zęby, nieprzyjemny zapach i kalekie zęby.
– Leki- niektóre antybiotyki mogą zmienić kolor na szarobrązowy. Leki, takie jak doksycyklina i tetracyklina, mogą przyciemniać zęby u dzieci poniżej 8 roku życia. Niektóre leki przeciwhistaminowe, leki na nadciśnienie i leki przeciwpsychotyczne również mogą przebarwiać zęby dorosłych.
– Uraz zęba- zęby mogą zmieniać kolory, jeśli doznają silnego wstrząsu po upadku lub wypadku. Chociaż u dorosłych częściej dominuje kolor szary lub czarny, ząb po urazie u dziecka może zmienić kolor na żółty lub brązowy.
– Zła higiena jamy ustnej- przebarwione zęby mogą być również oznaką gromadzenia się płytki nazębnej lub próchnicy. Jeśli nie szczotkujesz, nitkujesz i nie płuczesz ust rutynowo, aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną i zapobiec gromadzeniu się kamienia nazębnego, może to przyspieszyć przebarwienia zębów.
Obecnie dostępnych jest wiele metod, które umożliwiają wybielanie zębów przed założeniem aparatu lub po jego zdjęciu. Możesz zapytać nas o dostępne rozwiązania podczas wizyty. Chętnie doradzimy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.