Nowoczesne aparaty ortodontyczne

Od lat specjalizujemy się w leczeniu ortodontycznym dorosłych, młodzieży oraz dzieci z zastosowaniem nowoczesnych, a przede wszystkim skutecznych aparatów stałych oraz ruchomych. Stosujemy duży asortyment aparatów ortodontycznych używanych w nowoczesnej ortodoncji, w tym aparaty stałe zarówno klasyczne metalowe, jak i w kolorze zębów lub też całkowicie przezroczyste (tzw. aparaty szafirowe – zapewniające minimum widoczności aparatu przy jednoczesnym doskonałym efekcie leczniczym), miniimplanty ortodontyczne, aparaty do poszerzania szczęki typu HYRAX / HASS, przezroczyste nakładki Clear Aligner i wiele innych.

Poniżej znajdą Państwo opis metod leczenia, z których korzysta nasz gabinet. Natomiast w zakładce „STREFA PACJENTA” przygotowaliśmy – krok po kroku – poszczególne etapy leczenia.

Oferujemy Państwu aparaty zarówno stałe jak i ruchome. Jednak, jak pokazuje nasze doświadczenie, najskuteczniejsze w leczeniu ortodontycznym są aparaty stałe. Składają się one z zamków, łuków oraz ligatur mocujących. Dzięki sprężystym łukom stale wytwarzane są małe siły odpowiedzialne za przesuwanie się zębów. Natomiast zamki stanowią łącznik pomiędzy łukiem a zębami.

Biorąc pod uwagę estetykę aparatu oferujemy naszym pacjentom aparaty: metalowe i przezroczyste. Sposób ich działania jest taki sam. Jednak aparat z metalowymi zamkami jest bardziej wytrzymały i może być stosowany do większości rodzajów leczenia, szczególnie kiedy potrzebny jest też zabieg chirurgiczny. Oprócz zwykłych zamków metalowych, dostępne są także zamki bezniklowe oraz samoligaturujące.

Dostępne są jednak także aparaty ortodontyczne z zamkami ceramicznymi oraz kryształowymi. Stosuje się je w zależności od wady oraz preferencji pacjenta. Aparaty przezroczyste są mniej widoczne niż aparaty z zamkami metalowymi. Zamki ceramiczne są wykonane z różnych materiałów, mniej lub bardziej przeziernych. Barwa zamków w różnym stopniu komponuje się z odcieniami szkliwa zębów, zapewniając zwykle zadowalający efekt wizualny. Zamki szafirowe są wykonane z krystalicznie czystego szafiru, to wyjątkowy materiał o doskonałej przezierności i dużej wytrzymałości. Jednak pozostają nadal widoczne takie elementy jak metalowy łuk i inne dodatkowe elementy. Przebieg leczenia jest taki sam, jak w przypadku metalowego aparatu, a jedyną różnicą tego rozwiązania jest zmniejszona widoczność aparatu w trakcie leczenia.

Początkowo zamki mogą podrażniać śluzówkę jamy ustnej, ale po kilku tygodniach, gdy policzki się uodpornią, pacjent przestaje odczuwać dyskomfort. W razie konieczności można zastosować ortodontyczny wosk ochronny, który skutecznie złagodzi objawy. Większość tradycyjnych, metalowych aparatów wymaga elastycznej gumeczki, zwanej ligaturą do podtrzymania łuków. Czasami trzeba użyć metalowych ligatur zamiast elastycznych, ale je także można przykryć kolorową ligaturą.

Czasami niezbędne jest założenie dodatkowego aparatu. Są one stosowane w konkretnych przypadkach, np. gdy istnieje konieczność lepszego zakotwienia (łuki podniebienne), gdy chcemy poszerzać szczękę (Hyrax, Q-Helix), przesuwać do tyłu zęby trzonowe (aparat Nance’a), lub jako utrzymywacze przestrzeni (łuk podjęzykowy). Przeważnie zakłada się je razem z aparatem stałym.

Aparaty ruchome stosujemy głównie jako płytki retencyjne, po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

ortodoncja
ortodontyczny aparat stały

Umów wizytę online!

aparat stały