
To znowu ta wspaniała pora roku, w której wszyscy cieszymy się spędzaniem czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dla większości z nas te uroczystości będą obfitować w pyszne jedzenie i napoje – wiem, że z pewnością nie możesz się doczekać świątecznego ciasta i grzanego wina.
Okres świąteczny nieuchronnie może być bardzo ciężki dla Twoich zębów. Dodatkowe smakołyki – cukierki przekazywane w pracy lub domowe ciasteczka podane przez sąsiada – to dodatkowe sytuacje, w których zęby są narażone na atak próchnicy.
Z punktu widzenia zdrowia zębów możesz być zaskoczony, wiedząc, że mniej chodzi o to, ile jesz (objętość), a bardziej o to, jak często (częstotliwość). O wiele zdrowsze jest spożywanie 3 zbilansowanych posiłków dziennie niż 7-10 przekąsek w ciągu dnia, nawet jeśli faktycznie spożywasz taką samą ilość i rodzaj jedzenia.Powodem tego jest to, że za każdym razem, gdy jesz cokolwiek co zawiera cukier, Twoje zęby są atakowane przez kwas (przez całą okrągłą godzinę). Cukier w jedzeniu jest rozkładany przez bakterie w jamie ustnej. Następnie wytwarzany jest kwas. To właśnie on atakuje szkliwo zębów i z czasem powoduje próchnicę. Kwaśne pokarmy i napoje (takie jak owoce cytrusowe, napoje gazowane dietetyczne, a nawet jasne piwo) mogą być równie szkodliwe dla zębów. Pamiętaj też, że cukry mogą być obecne w żywności, nawet jeśli nie jest to takie oczywiste; na przykład owoce (świeże i suszone), chleb i wiele sosów.
Jak więc uniknąć tych problemów i nadal cieszyć się świątecznymi smakołykami?
Zaleca się, aby spożywać słodkie przysmaki w porze posiłków, zamiast r w ciągu dnia. Jeśli Twoje dzieci jedzą słodycze, zachęcaj je do zjedzenia ich za jednym razem, zamiast wracać co rusz do torby i spożywać je co godzinę.
Mycie zębów pod koniec dnia, tuż przed pójściem spać, ma kluczowe znaczenie dla usunięcia cukru i resztek jedzenia z jamy ustnej.
Jednak mycie zębów bezpośrednio po skończeniu jedzenia czegoś kwaśnego nie jest zalecane. Zaraz po jedzeniu szkliwo jest zmiękczone i może zostać łatwo usunięte za pomocą szczoteczki i past. To powoduje erozję zębów i sprawia, że stają się wrażliwe i podatne na próchnicę. Dlatego zaleca się odczekanie 30-60 minut po jedzeniu lub piciu kwaśnych potraw przed myciem zębów. Proste płukanie jamy ustnej wodą bezpośrednio po posiłkach może pomóc wypłukać kwas z ust.