Mówią, że jesteś tym, co jesz. Najlepszym sposobem na potwierdzenie tej tezy jest wykonanie przeglądu uzębienia!
Dzieje się tak, ponieważ wiele pokarmów i napojów może tworzyć płytkę nazębną, która poważnie szkodzi zębom. Płytka to wypełniony bakteriami lepki nalot, który przyczynia się do chorób dziąseł i próchnicy. Po zjedzeniu słodkiej przekąski lub posiłku, cukry powodują uwalnianie przez bakterie kwasów, które atakują powierzchnie zębów. Kiedy szkliwo rozpada się, tworzą się wnęki.
Według wielu raportów próchnica jest najczęstszą chorobą przewlekłą, z którą zmagają się osoby w wieku od 6 do 19 lat. Powoduje komplikacje, takie jak ból, problemy z żuciem i ropnie zębów. Jeśli będziemy zapominać o cyklicznym szczotkowaniu i nitkowaniu, płytka stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny. Może to doprowadzić do zapalenia dziąseł.
W jaki sposób można zapobiec tym problemom?
Oprócz mycia zębów (co najmniej dwa razy dziennie), regularnego czyszczenia nicią dentystyczną i regularnych wizyt u dentysty, staraj się unikać lub ogranicz poniższe produkty.
Kwaśne cukierki
Nic dziwnego, że cukierki są szkodliwe dla Twoich ust. Ale to właśnie te kwaśne zawierają więcej różnego rodzaje kwasów, które są bardziej destruktywne dla zębów. Ponadto, ponieważ są lepiące, przylegają do zębów powodując próchnicę. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz kostkę czekolady, którą szybko przeżujesz i połkniesz.
Chleb
Pomyśl dwa razy, idąc alejką w supermarkecie. Kiedy żujesz chleb, twoja ślina rozkłada skrobie na cukier. Przekształcone w gumowatą substancję, przypominającą pastę pieczywo, przylega do szczelin między zębami. Może to powodować ubytki. Kiedy masz ochotę na węglowodany, staraj się wybierać mniej wyrafinowane odmiany, takie jak wyroby pełnoziarnista. Zawierają mniej dodanych cukrów i tak łatwo się nie rozkładają.
Alkohol
Wszyscy wiemy, że picie alkoholu nie jest zdrowe. Ale czy zdałeś sobie sprawę, że kiedy pijesz, wysuszasz usta? Suchym ustom brakuje śliny, która jest potrzebna do utrzymania zdrowia jamy ustnej. Ślina zapobiega przywieraniu jedzenia do zębów i zmywa jego cząsteczki. Pomaga nawet naprawić wczesne oznaki próchnicy, chorób dziąseł i innych infekcji . Aby utrzymać odpowiednie nawodnienie w jamie ustnej, pij dużo wody, używaj płukanek fluorowych i roztworów do nawodnienia jamy ustnej.
Napoje gazowane
Niedawne badanie Trusted Source wykazało, że picie dużych ilości bąbelkowej sody może być tak samo szkodliwe dla zębów, jak używanie metaamfetaminy czy kokainy. Gazowane napoje umożliwiają wytwarzanie przez płytkę nazębną większej ilości kwasu do atakowania szkliwa. Więc jeśli popijasz tego typu trunki przez cały dzień, zasadniczo pokrywasz zęby kwasem. Dodatkowo wysuszasz usta, co oznacza, że masz mniej śliny. I na koniec, napoje gazowane w kolorze ciemnym mogą odbarwić lub przebarwić zęby. Uwaga: nie myj zębów natychmiast po wypiciu sody; to może przyspieszyć rozkład szkliwa.
Lód
Lód to woda, więc dlaczego go nie żuć? Według American Dental Association, żucie twardej substancji może uszkodzić szkliwo i sprawić, że będziemy podatni na nagłe wypadki dentystyczne, takie jak złamane, pęknięte lub poluzowane korony. Możesz użyć lodu do schładzania napojów, ale nie żuj go.