Ortognatyka
Chirurgia ortognatyczna
Ortognatyka, czyli inaczej chirurgia ortognatyczna to to jedna z dziedzin chirurgii szczękowo-twarzowej, która zajmuje się chirurgicznym leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Do wad wymagających zespołowego leczenia lekarza ortodonty i chirurga należą m.in. progenia, laterogenia, retrogenia, różnego rodzaju niedorozwoje i zniekształcenia oraz zgryz otwarty.
Leczenie ortognatyczne
Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia operacyjnego rozpoczyna się proces przygotowania pacjenta do zabiegu. W porozumieniu z chirurgiem, lekarz ortodonta ustala tok postępowania ortodontycznego, który ma za zadanie przygotować pacjenta do zabiegu. Wstępne leczenie ortodontyczne rozpoczyna się zazwyczaj 2-3 lata przed planowaną operacją, która może odbyć się dopiero po zakończonym wzroście.
Zabiegi odbywają się w znieczuleniu ogólnym a techniki chirurgiczne są różne. Zależą m. in. od rodzaju wady i stopnia jej nasilenia. Istotą samego zabiegu ortognatycznego jest przecięcie jednej lub obu szczęk, co umożliwia przesunięcie odłamów i ustaleniu ich w nowym, prawidłowym położeniu. W zależności od rodzaju wady może pojawić się konieczność usunięcia fragmentu kość (tak jak ma to miejsce w przerostach) bądź też pobranie przeszczepów (niedorozwoje).
Efekty leczenie ortognatycznego są niekiedy tak spektakularne, że pacjenci nie poznają samych siebie z przed i po operacji.
Ortognatyka to ten rodzaj leczenia jest diagnozowany i planowany tylko w naszej placówce Ortodoncja Fudalej na warszawskim Mokotowie przy ul. Wielickiej 38. Leczeni to z reguły jest zalecane po wnikliwej diagnozie, stawianej przez prof. Piotra Fudaleja lub dr Ewę Węgrodzką.