Czy pasta do zębów z aktywnym węglem jest bezpieczna? Dentyści wyjaśniają ryzyko!
Aktywny węgiel jest dziś wszędzie, nawet w pastach do zębów. Jeśli sugerujesz się zdaniem blogerów bądź innych liderów opinii, na pewno nie raz słyszałeś o wybielających właściwościach tego specyfiku.
„Czarny proszek” wchłania i usuwa plamy spowodowane przez produkty takie jak czerwone wino, kawa i herbata. Jednakże, czy to naprawdę działa?
Ten magiczny składnik jest zwykle wytwarzany z węgla, łupin orzecha kokosowego, torfu, koksu naftowego, węgla, pestek oliwek lub trocin. Znany jest ze swoich zdolności do wchłaniania brudu i zanieczyszczeń. To trochę jak magnes, który przyciąga toksyny. Stosuje się go w systemach filtracji wody, w czasie zatrucia pokarmowego, jak i podczas odwyków narkotykowych.
Czy działa na nasze zęby?
Nie tak szybko! Co wziąć pod uwagę przed wypróbowaniem pasty do zębów z węglem drzewnym? „Aktywny węgiel drzewny może przynieść wiele korzyści zdrowotnych dzięki swoich zdolności do usuwania szkodliwych toksyn z organizmu”, powiedziała Nicole Khalife, dentysta z Nowego Jorku. Dodała jednak, że powinno rozważyć się kilka rzeczy, zanim spróbujemy użyć węgla drzewnego do wybielenia zębów. Po pierwsze – jeśli go użyjesz, upewnij się, że proszek jest wyjątkowo drobny, aby nie był zbyt szorstki dla twoich zębów. Po drugie, zdecydowanie nie powinno używać się go codziennie. Zaleca się stosowanie raz w miesiącu.
„Usta każdego są inne, dlatego instrukcje powinny być dostosowane dla każdego pacjenta”.
Potencjalne negatywne skutki
Dr Timothy Chase, dentysta kosmetyczny powiedział, że użycie węgla aktywnego do wybielenia zębów może potencjalnie wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Chase twierdzi, że chociaż rozumie panujące uwielbienie do nowych trendów, lubi doradzać swoim pacjentom, aby „korzystali z tego, co sprawdzone”.
„Nie przeprowadzono ani jednego badania, które wykazałoby, że stosowanie produktów z węgla drzewnego do higieny jamy ustnej w ogóle robi coś dobrego dla zębów” – powiedział.
Zarówno Chase, jak i Khalife zgodzili się, że ścieralność węgla drzewnego może mieć odwrotny wpływ na zęby. „Jeśli węgiel aktywny jest używany zbyt często lub niepoprawnie, szkliwo może ulec erozji”, powiedział Khalife. Przy użyciu produktów ścierających, zęby mogą w krótkim czasie wyglądać na bielsze, a następie stać się bardziej żółte. Dzieje się tak, ponieważ przerzedzamy szkliwo i pokazujemy więcej wewnętrznej zębiny, która jest ciemniejsza. Przed użyciem tego typu specyfików, najlepiej skonsultować się z swoim dentystą.
Czy pasta do zębów z aktywnym węglem jest bezpieczna? Potencjalnie szkodliwe działanie węgla aktywnego nie kończy się na szkliwie. Jego utrata może prowadzić do zwiększonej wrażliwości i podatności na próchnicę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, zapraszamy do kontaktu.