„Czy mogę mieć aparat ortodontyczny, gdy jestem w ciąży?”
Kobietom w ciąży odradza się robienie wielu rzeczy. Od przyjmowania pewnych rodzajów leków, po spożywanie niektórych pokarmów. Jednak nie ma żadnego rzeczywistego powodu, dla którego kobiety w ciąży nie powinny mieć aparatu ortodontycznego.
W przypadku kobiet w ciąży leczenie ortodontyczne jest zwykle uważane za bezpieczne, ale z pewnymi środkami ostrożności. Niektóre warunki lokalne i ogólnoustrojowe ograniczają możliwości terapii.
Czułość na ból jest często wyższa w czasie ciąży, co może oznaczać, że „klamerki na zębach” wydają się nieco bardziej niewygodne niż zwykle. Warto również pamiętać, że większość środków przeciwbólowych w czasie ciąży jest niedostępna, dlatego pacjentka będzie musiała uporać się z bólem bez leków.
Dobrą wiadomością jest to, że posiadanie lub zakładanie aparatu ortodontycznego zwykle nie wpływa w żaden sposób na przebieg ciąży i odwrotnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z możliwości pojawienia się pewnych problemów dentystycznych, które mogą mieć wpływ na leczenie ortodontyczne. Hormonalne zmiany w ciele podczas ciąży mogą zwiększać ryzyko obrzęku, ból lub podrażnienie dziąseł.
Przed rozpoczęciem leczenia, należy wykluczyć wszelkie zmiany chorobowe. Podczas ciąży, tkanki dziąseł mogą być narażone na różnego rodzaju infekcje. Zatem, aby utrzymać optymalne zdrowie jamy ustnej, wymagana będzie bardziej rygorystyczna higiena.
Jak wiadomo, apetyt może wzrastać. Warto jednak trzymać się z daleka od produktów, które mogłyby uszkodzić „klamerki”. Jak na przykład: popcorn, orzechy, lody i lepkie cukierki czy guma do żucia. Wybieraj pożywne przekąski, aby utrzymać zdrowe zęby!
Częsta profilaktyka dentystyczna będzie pomocna.
Konieczne będzie zastosowanie skrupulatnych schematów opieki domowej, aby zapewnić sukces. Oprócz szczotkowania zębów warto pamiętać o codziennym nitkowaniu.
Tak więc reżim higieny jamy ustnej utrzymywany w domu, w połączeniu z profesjonalnym czyszczeniem zębów, zapewni pomyślne zdrowie jamy ustnej.
Dobra higiena jamy ustnej może zapobiegać lub minimalizować skutki ciążowego zapalenia dziąseł.
Masz więcej pytań?
Napisz! Odpowiemy