Categories: Warto wiedzieć

5 powszechnych problemów stomatologicznych w dzieciństwie

Dzieciństwo to czas krytyczny dla wyrobienia zdrowych nawyków dentystycznych i dobrego zdrowia jamy ustnej.

Chociaż większość dzieci może uniknąć problemów z zębami poprzez szczotkowanie i nitkowanie zębów, spożywanie zdrowej żywności i picie dużej ilości wody, niektóre z nich mogą nadal mieć problemy z zębami.

Oto pięć najczęstszych problemów stomatologicznych w dzieciństwie, na które należy zwrócić uwagę.

  • Próchnica

Próchnica jest spowodowana ścieraniem się szkliwa zębów. Około 20% dzieci w wieku od 5 do 11 lat ma jakąś formę próchnicy, a 13% nastolatków ma co najmniej jeden ząb z nieleczoną próchnicą. Ubytki i próchnica mogą występować zarówno w zębach dziecięcych, jak i stałych. Są zdecydowanie najczęstszymi problemami stomatologicznymi w dzieciństwie. Mogą prowadzić do wielu innych…poważniejszych chorób.. Mowa tu o poważnych infekcjach, skrajnym bólu i dyskomforcie oraz długotrwałych problemach ze zdrowiem zębów.

  • Wrażliwe zęby

Wrażliwe zęby pojawiają się, gdy szkliwo na zębach ulega zużyciu. Powoduje to cofanie się dziąseł lub pojawianie się pęknięć na zębach, odsłaniając zakończenia nerwowe. Prowadzi to do nadwrażliwości, która występuje najczęściej podczas spożywania gorących lub zimnych potraw lub napojów. Wrażliwe zęby mogą być związane z próchnicą lub mogą być osobnym problemem, który można leczyć za pomocą uszczelniaczy i bardziej regularnego szczotkowania.

  • Ssanie kciuka

Ssanie kciuka zwykle występuje u niemowląt i małych dzieci, przy czym większość zatrzymuje się w wieku od 2 do 4 lat. Niektóre dzieci kontynuują jednak ten nawyk znacznie dłużej. Ssanie kciuka może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia zębów i nieprawidłowego rozwoju jamy ustnej, w tym problemów ze szczęką w późniejszym życiu.

  • Choroba dziąseł

Choroba dziąseł charakteryzuje się zaczerwienieniem i obrzękiem dziąseł spowodowanym gromadzeniem się płytki nazębnej i kamienia nazębnego w miejscu, w którym dziąsła stykają się z zębami. Nadwrażliwość dziąseł i krwawienie podczas szczotkowania są typowymi objawami choroby dziąseł i zwykle wynikają z braku regularnego szczotkowania i nitkowania. Ponieważ choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów i uszkodzenia kości w jamie ustnej, ważne jest, aby zająć się nią tak szybko, jak to możliwe po zdiagnozowaniu. Regularne czyszczenie i sporadyczne czyszczenie głębokie może uchronić Cię przed wieloma nieprzyjemnościami!

  • Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami jest niezwykle powszechne u niemowląt oraz małych dzieci, które często wyrastają z tego powszechnego problemu stomatologicznego. Gdy jednak nie ustaje to samoistnie, dentysta może zaproponować specjalne wkładki relaksacyjne. „Nocne straże” mogą pomóc zmniejszyć problemy związane ze zgrzytaniem zębami, takie jak ból szczęki, bóle głowy i zużyte zęby.

admin

Recent Posts

Jakie witaminy trzeba jeść, żeby mieć zdrowe zęby?

Jakie witaminy trzeba jeść, żeby mieć zdrowe zęby? WAPŃ Wapń jest nie tylko dobry dla twoich kości, ale także dla…

2 lata ago

Jak choroby układu oddechowego wpływają na zdrowie zębów?

Leczenie niektórych zaburzeń płuc może wpływać na higienę jamy ustnej. W szczególności niektóre urządzenia medyczne i leki stosowane w leczeniu…

2 lata ago

Bezpieczne przysmaki na Święta!

A oto kilka przykładów przysmaków, które możesz sam wykonać i jeść nie martwiąc się o stan aparatu ortodontycznego. Choinkowe lizaki…

2 lata ago

Jakie są świąteczne smakołyki dla dzieci noszących aparat ortodontyczny?

Znowu ta piękna pora roku i nadchodzące święta, podczas których Twoje dzieci mogą się ekscytować zabawnymi dekoracjami, przerwą w szkole,…

2 lata ago

Słyszałeś o syndromie „długiej twarzy”?

Zespół długiej twarzy wpływa na Twoje codzienne czynności jak jedzenie, mówienie i oddychanie. Dostępne metody leczenia, które mogą poradzić sobie…

2 lata ago

Masz żółte zęby? Sprawdź od czego!

Podczas gdy celebryci mogą mieć perłowe białe zęby, uśmiechy większości ludzi są odrobinę ciemniejsze.  Wielu z nas zapewne niejednokrotnie spojrzało…

2 lata ago