Categories: Warto wiedzieć

Słyszałeś o syndromie „długiej twarzy”?

Zespół długiej twarzy wpływa na Twoje codzienne czynności jak jedzenie, mówienie i oddychanie.

Dostępne metody leczenia, które mogą poradzić sobie z danym problemem to aparaty ortodontyczne, prace dentystyczne i zabiegi chirurgiczne.

Ale czym jest syndrom długiej twarzy?

Zespół długiej twarzy to stan, który określa typ twarzy i uzębienia, który charakteryzuje się zwiększoną przednią wysokością twarzy oraz zgryzu szkieletowo otwartego.

Figuruje także pod nazwą medyczną – hiperdywergencja twarzy.

Często osoby z zespołem długiej twarzy mają bardzo widoczne górne dziąsła podczas uśmiechania się.

Fizyczne objawy zespołu długiej twarzy są na ogół niewielkie i mogą pozostać niezauważone. Wiele osób z tą chorobą może nie być świadomych, że ją posiada.

Nieleczony może powodować problemy. Stan ten wpływa na to, jak ludzie oddychają, jedzą i rozmawiają. 

Może to prowadzić do pewnych komplikacji:

  • chrapania,
  • bezdechu sennego,
  • zmęczenia,
  • niewspółosiowości szczęk,
  • stłoczonych zębów,
  • zużytych lub złamanych zębów.

Jak leczy się zespół długiej twarzy?

Leczenie zespołu długiej twarzy zależy od tego, kiedy zostanie zdiagnozowany. Jednakże proces będzie łatwiejszy, gdy zostanie wykryty u małych dzieci.

W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być usunięcie niedrożności nosa (na przykład chirurgiczne usunięcie migdałków może umożliwić dziecku oddychanie przez nos).Ponieważ twarz dziecka wciąż rośnie, rozpoczęcie oddychania przez nos może całkowicie skorygować stan.

Starsze dzieci mogą odnieść korzyści z leczenia łączonego. Operacja usunięcia migdałków oraz aparat ortodontyczny, mogą zapobiec dalszym uszkodzeniom bądź naprawić szkody, które już wystąpiły.

Jednak po ustawieniu szczęk, opcji jest o wiele mniej. Szczęki większości ludzi zostają osadzone w wieku kilkunastu lat. W tym momencie operacja korekcji niedrożności nosa może pomóc w łatwiejszym oddychaniu, ale nie będzie miała żadnego wpływu na zespół długiej twarzy. Dlatego nastolatki i dorośli mogą potrzebować operacji szczęki, aby poprawić swój stan.

Jednak do operacji nie dojchodzi od razu.

Najpierw zaleca się terapię aparatem ortodontycznym przez 12 do 18 miesięcy. Pomoże to wyrównać szczękę i ustawić zęby we właściwych miejscach.

W niektórych przypadkach aparaty ortodontyczne mogą wystarczyć do pełnej korekcji zespołu długiej twarzy. Jednak wciąż w wielu przypadkach konieczna będzie operacja.

W zależności od tego, jak poważna jest niewspółosiowość żuchwy, możesz również potrzebować prac dentystycznych, takich jak korony lub zmiana kształtu zębów.

Gdy ortodonta i chirurg zgodzą się, że jesteś gotowy, możesz zacząć przygotowywać się do operacji. 

admin

Recent Posts

Jakie witaminy trzeba jeść, żeby mieć zdrowe zęby?

Jakie witaminy trzeba jeść, żeby mieć zdrowe zęby? WAPŃ Wapń jest nie tylko dobry dla twoich kości, ale także dla…

2 lata ago

Jak choroby układu oddechowego wpływają na zdrowie zębów?

Leczenie niektórych zaburzeń płuc może wpływać na higienę jamy ustnej. W szczególności niektóre urządzenia medyczne i leki stosowane w leczeniu…

2 lata ago

Bezpieczne przysmaki na Święta!

A oto kilka przykładów przysmaków, które możesz sam wykonać i jeść nie martwiąc się o stan aparatu ortodontycznego. Choinkowe lizaki…

2 lata ago

Jakie są świąteczne smakołyki dla dzieci noszących aparat ortodontyczny?

Znowu ta piękna pora roku i nadchodzące święta, podczas których Twoje dzieci mogą się ekscytować zabawnymi dekoracjami, przerwą w szkole,…

2 lata ago

Masz żółte zęby? Sprawdź od czego!

Podczas gdy celebryci mogą mieć perłowe białe zęby, uśmiechy większości ludzi są odrobinę ciemniejsze.  Wielu z nas zapewne niejednokrotnie spojrzało…

2 lata ago

Idzie zima! Uważaj na zęby!

Niska temperatura może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia jamy ustnej. Przeczytaj i postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zapewnić…

2 lata ago