Categories: Warto wiedzieć

Jak odpowiednio szczotkować zęby?

Mimo że większość z nas myśli, że myje zęby prawidłowo lub używa nici dentystycznych dostatecznie często, to wizyty u dentysty są jednak pełne niespodzianek.

Podrażnienia, ubytki, zapalenie dziąseł – lista chorób może być długa. Ważne jest, aby wrócić do podstaw i upewnić się, że myjemy zęby odpowiednią techniką. Jeśli chodzi o sposoby prawidłowego mycia zębów, ekspertem jest Jessica Hilburg, DDS i prodziekan ds. Klinicznych w NYU College of Dentistry.

Jest jedna ważna część ust, którą często pomijamy.

Czasami zapominamy umyć wnętrze zębów, powierzchnie skierowaną w stronę języka i podniebienia. Nie zwracamy uwagi na te obszary, ponieważ nie widzimy ich, gdy patrzymy w lustro. Jedzenie, jak i płytka nazębna mogą gromadzić się w tych miejscach, dlatego starajmy się ich nie omijać. Hilburg powiedziała również, że zazwyczaj nie myjemy zębów wystarczająco długo (zaleca szczotkowanie przez co najmniej dwie minuty, dwa razy dziennie). Stosujemy także niewłaściwy nacisk podczas szczotkowania, który może uszkodzić dziąsła i ścierać zęby. Natomiast wywieranie zbyt małego nacisku podczas mycia nie jest tak skuteczne i nie usuwa płytki nazębnej. Zwykłe pocieranie szczoteczką do przodu i do tyłu długimi pociągnięciami nie przyniesie tak dobrej roboty, jak krótkie pociągnięcia, ponieważ te drugie pozwalają znacznie lepiej dostać się między zęby.

Odpowiedni nacisk powinien być dla nas komfortowy i nie kruszyć szczeciny szczoteczki.

Co najważniejsze, pozostawić zęby w czystości. Oczyszczenie całej jamy ustnej powinno zająć dwie minuty – 30 sekund dla powierzchni zębów górnych skierowanych w stronę policzków, 30 sekund dla powierzchni zębów górnych wewnętrznych i tyle samo dla zębów dolnych.

Powierzchnie służącą do żucia należy szczotkować podczas czyszczenia boków. Bez względu na zastosowaną technikę pamiętajmy, aby myć całą powierzchnię zębów. Warto zwrócić także uwagę na odpowiedni rodzaj szczoteczki i pasty. Zaleca się używanie miękkiej szczoteczki do zębów, ponieważ zbyt twarde włosie może uszkodzić dziąsła i nie być wystarczająco elastyczne, aby usunąć płytkę nazębną. Tego typu szczoteczki są najlepsze. Zawsze wybierajmy „sprzęt” odpowiedni do boków naszych zębów. Dodatkowo pasta z fluorem pomoże zmniejszyć ryzyko próchnicy i ubytków. Aby zachować dobrą higienę jamy ustnej, zaleca się także codzienne stosowanie nici dentystycznych, szczotkowanie języka oraz stosowanie szczoteczki międzyzębowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na konsultację. Nasi specjaliści zaprezentują prawidłowe techniki mycia zębów.

admin

Share
Published by
admin
Tags: leczenie ortodontyczneortodoncjaortodontaspecjalistawarszawazęby

Recent Posts

Jakie witaminy trzeba jeść, żeby mieć zdrowe zęby?

Jakie witaminy trzeba jeść, żeby mieć zdrowe zęby? WAPŃ Wapń jest nie tylko dobry dla twoich kości, ale także dla…

2 lata ago

Jak choroby układu oddechowego wpływają na zdrowie zębów?

Leczenie niektórych zaburzeń płuc może wpływać na higienę jamy ustnej. W szczególności niektóre urządzenia medyczne i leki stosowane w leczeniu…

2 lata ago

Bezpieczne przysmaki na Święta!

A oto kilka przykładów przysmaków, które możesz sam wykonać i jeść nie martwiąc się o stan aparatu ortodontycznego. Choinkowe lizaki…

2 lata ago

Jakie są świąteczne smakołyki dla dzieci noszących aparat ortodontyczny?

Znowu ta piękna pora roku i nadchodzące święta, podczas których Twoje dzieci mogą się ekscytować zabawnymi dekoracjami, przerwą w szkole,…

2 lata ago

Słyszałeś o syndromie „długiej twarzy”?

Zespół długiej twarzy wpływa na Twoje codzienne czynności jak jedzenie, mówienie i oddychanie. Dostępne metody leczenia, które mogą poradzić sobie…

2 lata ago

Masz żółte zęby? Sprawdź od czego!

Podczas gdy celebryci mogą mieć perłowe białe zęby, uśmiechy większości ludzi są odrobinę ciemniejsze.  Wielu z nas zapewne niejednokrotnie spojrzało…

2 lata ago