Aparaty lingwalne

Aparat lingwalny nazywany jest inaczej aparatem językowym, ponieważ w tej technice zamki przyklejone są do zębów od ich wewnętrznej strony (od strony językowej). Dodatkowo dzięki zastosowaniu specjalnych zamków o mniejszych wymiarach i łagodnych konturach, aparat jest całkowicie niewidoczny. Aparatu lingwalnego nie widać na zewnątrz nawet przy szerokim uśmiechu. Dlatego technika lingwalna polecana jest szczególnie osobom dorosłym, których zawód wymaga wyjątkowej prezencji. Aparat językowy  jest także optymalnym rozwiązaniem dla osób o dużym poczuciu estetyki, które zniechęca wizja przyklejonych zamków na zębach – nawet tych przezroczystych.

W przypadku aparatów językowych (aparatów lingwalnych) leczenie niektórych wad jest znacznie krótsze i czasem bywa nawet łatwiejsze niż w technice ortodontycznego aparatu tradycyjnego. Zazwyczaj czas leczenia jest podobny do leczenia aparatem tradycyjnym, ponieważ sama mechanika działania aparatów lingwalnych jest taka sama jak tradycyjnych. Aparaty lingwalne ograniczają ból podczas leczenia – w technice lingwalnej ortodonta stosuje cienkie łuki, które wywierają mniejszą siłę na zęby, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu podczas noszenia aparatu lingwalnego.

Leczenie tą metodą nie ma ograniczeń wiekowych aparatem językowym można wyleczyć obecnie każdą wadę zgryzu – jedynym warunkiem jest brak aktywnej choroby przyzębia, obecność zębów stałych oraz dostateczna ilość części koronowej zęba do przyklejenia zamka. Dodatkową zaletą jest możliwość zobaczenia na modelu efektu końcowego jeszcze przed założeniem aparatu. Aparaty lingwalne minimalnie oddziałują na funkcję języka i mowę. Aparaty językowe pozwalają łatwiej utrzymać higienę zębów i elementów aparatu lingwalnego lingwalne powierzchnie zębów są bardziej odporne na próchnicę niż powierzchnie licowe, w związku z czym prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy podczas leczenia jest mniejsze. Możliwe jest również leczenie Pacjentów z zatrzymanymi zębami oraz przypadków chirurgicznych. Trudniejsze przypadki wymagają oczywiście zastosowania odpowiednich technik leczniczych i aparatów.