Poznaj 6 ziół, które polubią Twoje zęby!

Zioła od stuleci są wykorzystywane do leczenia wielu dolegliwości. Coraz chętniej stosowane są jako zamienniki farmakologicznych preparatów dostępnych w aptece. Po naturalne specyfiki warto sięgnąć także w przypadku schorzeń jamy ustnej. Wiecie, które rośliny sprawdzą się przy dolegliwościach związanych z zębami?

 

Niektóre uśmierzają ból, inne działają łagodząco, a część z nich nawet może zapobiec chorobie. Są wyjątkowo delikatne, dlatego doskonale radzą sobie w kontakcie z jamą ustną, która wymaga szczególnego traktowania. Mogą być stosowane samodzielnie, jednak coraz częściej zauważa się tendencję do wykorzystywania ich jako składnik leków czy środków pielęgnacyjnych. – Ze względu na swój charakter, zioła mogą być wykorzystywane w różnych formach, to jednak ma wpływ na ich skuteczność. W stomatologii najczęściej występują jako jeden z elementów płukanek i naparów, ale także past do zębów, kropli czy żeli – komentuje dr hab. n. med. Piotr Fudalej, University of Bern. Podpowiadamy, kiedy sięgać po zioła i które wybrać, by zwalczyć dyskomfort w jamie ustnej.

 

Rumianek
Ten niezwykle popularny, uroczy kwiatek o białych płatkach wygląda bardzo niepozornie. Dopiero zasięgnięcie szerszej wiedzy, pozwala odkryć jego oblicze. To prawdziwa bomba zdrowia. Rumianek wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwalergiczne. Jest łagodny, dlatego nadaje się do stosowania w przypadku stanów zapalnych błon śluzowych, ran oraz owrzodzeń w okolicy jamy ustnej. Możemy wykorzystać go zarówno w postaci naparu do przemywania, jak i płukanki.

 

Szałwia
Lata największej popularności ma już za sobą, warto jednak przypomnieć sobie o szałwii i docenić jej właściwości. Te znane były już w starożytności – traktowano ją jako afrodyzjak oraz symbol długowieczności. Obecnie świetnie sprawdza się przy problemach wewnątrz jamy ustnej. Będzie skuteczna w przypadku: bólu gardła, opryszczki, owrzodzenia, pleśniawki, a nawet anginy. Równie dobrze poradzi sobie z chorobami dziąseł czy zapaleniem migdałków. – Szałwia powstrzymuje rozmnażanie bakterii, które są odpowiedzialne za wiele infekcji. Zaleca się wykonywanie naparu i płukanie nim jamy ustnej, w ten sposób zaradzimy dalszemu rozwojowi choroby – radzi Piotr Fudalej.

 

Tymianek
Drobne, zielone listki to tylko pozory – kryje się w nich bowiem moc właściwości. Mają działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego są powszechnie wykorzystywane w leczeniu dolegliwości zębów. Co więcej, tymianek pomaga wzmacniać dziąsła przy parodontozie. Eliminuje doskwierający ból, jak również przyczynia się do redukcji niepożądanych bakterii, nagromadzonych w jamie ustnej.

 

Goździki
Chętnie wykorzystywane są w kuchni, nadając potrawom wyjątkowy aromat. To jednak nie jedyna możliwość wypróbowania ich właściwości. Od dawna sprawdzają się w leczeniu i łagodzeniu bólu zębów, a także skutecznie walczą z nieświeżym oddechem. Ponadto mogą służyć jako remedium na infekcje, powodujące próchnicę, dzięki przeciwzapalnym i antybakteryjnym właściwościom. Jak ich używać? Wystarczy je rozgryźć. Równie dobrze poradzą sobie wrzucone do herbaty.

 

Mięta
Tego zioła nie trzeba nikomu przedstawiać – dodawana do wielu preparatów mięta odświeża oddech. Czy zdawaliście sobie sprawę, że nie tylko to jej zawdzięczamy? Przypisuje się jej właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Co ciekawe, daje uczucie chłodzenia, ponieważ działa na receptory zimna. Wyciąg z mięty jest także skuteczny w walce z bólem gardła. Równie niewiele mówi się o olejku eterycznym otrzymywanym z liści mięty pieprzowej. Powstały z niego mentol ma silne właściwości znieczulające i bakteriobójcze.

 

Kora dębu
Bogate w taniny zioło jest szczególnie pomocna w przypadku problemów z dziąsłami. Poprawia elastyczność tkanki, jak również zapobiega wypadaniu zębów, zacieśniając dziąsła. To także prawdziwa kopalnia magnezu, wapnia oraz cynku, które utwardzają zęby i szczękę. Zalecamy płukać mocno zaparzoną herbatą z kory dębu przynajmniej przez minutę 3 razy w ciągu dnia.

 

Nie zawsze musimy sięgać po lek z apteki, by poradzić sobie z utrudniającą funkcjonowanie dolegliwością – równie skutecznie możemy pomóc sobie naturalnymi sposobami. Konieczna jest za to konsultacja dentystyczna. Rozwinięta choroba oraz długo nieustępujące problemy muszą być zwieńczone wizytą u specjalisty.